Wczytywanie...

Praca Gdańsk — aktualne oferty pracy w Gdańsku

Jobsfera Gdańsk

Praca w Gdańsku to nie tylko zajęcia sezonowe. Stolica województwa pomorskiego jest centralnym ośrodkiem północnej Polski i jednym z największych rynków zatrudnienia w regionie. Swoje siedziby lokują tu nie tylko firmy związane z turystyką czy gospodarką morską, a pracownicy zarabiają statystycznie więcej od tzw. średniej krajowej.

Szukam pracy w Gdańsku – jak wygląda rynek zatrudnienia?

Gdańsk to największe miasto w województwie pomorskim, stolica regionu, centrum aglomeracji trójmiejskiej i jeden z ośrodków tworzących Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia). W skali kraju jest szóstym miastem pod względem liczby ludności i siódmym, jeśli chodzi o powierzchnię.

Stolica województwa pomorskiego jest jedną z najszybciej rozwijających się aglomeracji w Polsce i zajmuje czołowe miejsca w rankingach najlepszych miejsc pod względem jakości życia i ogólnego zadowolenia. Zatrudnienie znajdują tu nie tylko sami mieszkańcy Gdańska, ale i osoby pochodzące z okolicznych gmin i powiatów.

Na jedną osobę wyjeżdżającą z miasta w celach zarobkowych przypadają ponad 2 osoby dojeżdżające do pracy w Gdańsku. Atrakcyjny rynek pracy to również położona niedaleko Gdynia. Praca w Gdańsku i w całym Trójmieście czeka w wielu różnorodnych branżach. Miasto stanowi największe w północnej Polsce centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze.

Gdańsk to siedziba kilkudziesięciu targów branżowych, m.in. Baltexpo (największych targów morskich w Polsce) oraz Amberifu, czyli międzynarodowych targów bursztynu, biżuterii i wyrobów jubilerskich, które są uważane za największe takie przedsięwzięcie na świecie.

Miasto jest również największym węzłem komunikacyjnym w tej części kraju, jak i znaczącym ośrodkiem gospodarki morskiej i turystycznej Polski. Gdańska architektura stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych kraju.

Gdańsk – praca a zaplecze edukacyjne i inwestycyjne

W stolicy Pomorza funkcjonuje kilkanaście uczelni wyższych. Gdańsk jest jednym z najliczniejszych ośrodków akademickich, a obecność tysięcy studentów znacząco wpływa także na rynek pracy w mieście. Za zaplecze naukowe i badawcze odpowiada tu również kilkanaście instytutów naukowych.

Natomiast Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego pomaga uatrakcyjnić ofertę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która stara się przyciągać do Gdańska i okolic inwestorów i tworzyć nowe miejsca pracy w regionie.

Działalność parku kompleksowo wspiera podmioty z branży biotechnologicznej, profesjonalnej, naukowej i technicznej, energetycznej, IT i ICT, Al, przemysłowej, spożywczej, usług finansowych oraz zasobów ludzkich.

M.in. dzięki temu Gdańsk jest jednym z bardziej łakomych kąsków dla zagranicznych i krajowych inwestorów. Otwarty rynek pracy, strategiczne położenie nad Bałtykiem i stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów sprawiają, że wielu z nich chce założyć tu swoje biznesy.

Atutami tego miasta są także dostępność transportowa, różnorodna gospodarka, zaawansowane zaplecze badawczo-rozwojowe, polityka prorozwojowa przyjazna inwestycjom, a także zaawansowane systemy obsługi i wsparcia inwestorów.

Życie i praca w Gdańsku atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych

Błyskawicznie powiększające się osiedla, nowe biurowce i powstające szkoły oferują miejsca pracy w Gdańsku dla wielu specjalistów m.in. z dziedziny budownictwa, architektury i oświaty. Uzupełnieniem bogatej oferty ogłoszeń o pracę jest sezon urlopowy, podczas którego Gdańsk Śródmieście i inne dzielnice zmieniają się w miejsca odwiedzane przez turystów z całego świata.

Mieszkańcy Gdańska doceniają to miasto za doskonałe połączenia komunikacyjne, czyste powietrze, dobre warunki życia oraz dostęp do wielu instytucji kultury. Praca w Gdańsku daje duże możliwości osobom zainteresowanym zatrudnieniem w turystyce i rekreacji, a także gastronomii i hotelarstwie.

Dzięki milionom turystów odwiedzających miasto, każdy sezon obfituje w setki nowych miejsc pracy tymczasowej, oferujących często także zakwaterowanie. Dlatego Gdańsk, to nie tylko miejsce, w którym można budować karierę zawodową. To przede wszystkim kurort, w którym każdy młody człowiek może zarobić dodatkowe pieniądze, przeżywając wakacyjną przygodę.

Praca w Gdańsku – stopa bezrobocia i przewaga handlu i usług

Gdańsk należy do miast stale notujących stosunkowo niski poziom bezrobocia. Gdański Urząd Pracy podaje, że stopa bezrobocia w mieście wyniosła we wrześniu 2022 roku 2,4%. To mniej, niż w całym powiecie gdańskim (4%) i w kraju (5,1%). To jeden z najlepszych wyników w Polsce, dający nadzieję na szybkie znalezienie pracy w Gdańsku lub okolicach miasta.

Gdańsk od początków swojego istnienia, jeszcze jako osada rybacka, było licznym i ważnym ośrodkiem handlowo-targowym, co naturalnie wiązało się z obecnością portu morskiego. Dziś także to właśnie w handlu, usługach i transporcie pracuje najwięcej osób zatrudnionych w stolicy województwa pomorskiego.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że dziedziny takie jak usługi, handel, transport, naprawa pojazdów, zakwaterowania i gastronomia oraz informacja i komunikacja grupują 31,3% wszystkich pracowników. Sektor usługowy jest najliczniejszym w strukturze zatrudnienia miasta.

W Gdańsku działają liczni pracodawcy m.in. z branży handlu detalicznego. To sieć sklepów, takich jak Lidl, Jysk itp. W stolicy województwa pomorskiego znajdziemy także kilkanaście galerii i centrów handlowych.

6,1% osób podejmujących zatrudnienie w Gdańsku pracuje w sektorze finansowym, czyli prowadzi m.in. działalność ubezpieczeniową lub zapewnia obsługę rynku nieruchomości. 0,7% struktury zatrudnienia miasta należy natomiast do sektora rolniczego, w którym mieści się również rybołówstwo.

Gdańsk – praca w porcie i logistyce

Port Gdańsk to jeden z wiodących portów Morza Bałtyckiego. Jest miejscem, gdzie przeładowuje się najwięcej kontenerów w całym basenie Bałtyku. Jako jedyny w tym rejonie świata obsługuje także bezpośrednie połączenia kontenerowe z Chinami.

Praca w Porcie Gdańskim to codzienność wielu mieszkańców miasta i okolic. Z obecnością gospodarki morskiej w mieście w naturalny sposób łączy się wciąż rozwijające się w Gdańsku i Trójmieście zaplecze transportowo-spedycyjno-logistyczne. Funkcjonuje tu m.in. Pomorskie Centrum Logistyczne oraz Energa Logistyka Sp. z o.o.

Można tu także znaleźć pracę w Amazon w Gdańsku, dokładnie w gdańskiej siedzibie Amazon Development Center Polska. Powstawaniu i działalności magazynowej i transportowej w Gdańsku i okolicach sprzyja nie tylko rozbudowana infrastruktura morska, ale i drogowa, kolejowa i lotnicza.

W mieście spotykają się trzy drogowe trasy europejskie, krzyżują drogi krajowe, ekspresowe i wojewódzkie, a także dwie obwodnice tranzytowe. Możliwe jest również podjęcie pracy na lotnisku w Gdańsku. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy jest trzecim co do wielkości ruchu pasażerskiego lotniskiem w kraju.

Praca w Gdańsku w stoczni, na budowie i w przemyśle

Przemysł i budownictwo grupują 19,8% osób zatrudnionych w Gdańsku. Główne gałęzie produkcji to działalność:

 • petrochemiczna — reprezentowana m.in. przez Grupę Lotos S. A.,
 • energetyczna — m.in. Elektrociepłownie Wybrzeże i Grupa Kapitałowa Energa,
 • odzieżowa — m.in. LPP S. A.,
 • metalowa — m.in. Glencore,
 • materiałów budowlanych — m.in. Mercor.

W Gdańsku i Gdyni wciąż obecny jest również przemysł stoczniowy. Na mniejszą skalę niż kiedyś, ale ciągle obecna jest tu produkcja statków i części do jednostek pływających, dokonuje się także napraw.

Praca w Stoczni Gdańskiej S. A. czeka m.in. na doświadczonych pracowników technicznych. Na gdańskim rynku pracy funkcjonuje także Stocznia Wisła Sp. z o.o., Stocznia Crist S. A. czy Gdańska Stocznia “Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego S. A.

Gdańsk – praca a zarobki. Ile zarabia się na Pomorzu?

Choć na wysokość zarobków poszczególnych pracowników wpływa wiele zmiennych i indywidualnych kwestii, takich jak doświadczenie, staż pracy czy wykształcenie, statystyczna osoba zatrudniona w Gdańsku pobiera miesięcznie wynagrodzenie wyższe od tzw. średniej krajowej.

Urząd Statystyczny w Gdańsku podaje, że jeszcze w 2020 roku wypłata przeciętnego gdańszczanina mieściła się w przedziale od 5,9 do 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast średnia dla województwa wynosiła 5,1 – 5,4 tys. zł brutto miesięcznie, a krajowa 5,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Sektor publiczny statystycznie oferował zarobki wyższe o około 1,1 tys. zł miesięcznie, a najlepiej opłacanymi branżami w całym regionie okazały się informacja i komunikacja, gwarantujące średnio 8,9 tys. zł brutto miesięcznie oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa ze średnimi wynagrodzeniami w tym sektorze na poziomie 7,2 tys. zł brutto miesięcznie. P

odium pracowników z najlepszymi wypłatami zamykali urzędnicy administracji publicznej, obrony narodowej i obowiązkowych zabezpieczeń społecznych. Pobierali średnio 6,4 tys. zł brutto miesięcznie. Najmniej opłacało się działać w zakwaterowaniach i gastronomii.

Branża HoReCa oferowała statystycznie 3,2 tys. zł brutto miesięcznie. Lepiej było w niesklasyfikowanej działalności usługowej (średnio 3,7 tys. zł brutto miesięcznie) oraz w sektorze administrowania i działalności wspierającej (średnio 3,9 tys. zł brutto miesięcznie).

Gdańsk – praca od zaraz. Kto znajdzie pracę od ręki w Gdańsku?

Badania gdańskiego rynku pracy prowadzone przez “Barometr Zawodów” pokazują, że w roku 2023 w stolicy Pomorza nadwyżka specjalistów dotknie jedynie ekonomistów, natomiast w kilku konkretnych branżach zabraknie wielu kandydatów gotowych do podjęcia zatrudnienia.

Dzięki temu pracę od zaraz w Gdańsku znajdzie m.in. niejeden specjalista ds. informatycznych i e-commerce. Stabilna umowa o pracę będzie czekać przede wszystkim na analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, projektantów i administratorów baz danych, programistów oraz pracowników sklepów internetowych.

Niemal co druga oferta pracy z Gdańska kierowana jest także do specjalistów z branży technicznej. Adekwatne ogłoszenie znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i inżynier. Deficyt dotyczy:

 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
 • betoniarzy, zbrojarzy i lakierników,
 • cieśli i stolarzy budowlanych,
 • dekarzy i blacharzy budowlanych,
 • inspektorów nadzoru budowlanego,
 • inżynierów budownictwa,
 • krawców i pracowników produkcji odzieży,
 • mechaników pojazdów samochodowych,
 • monterów instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych,
 • murarzy i tynkarzy,
 • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, obrabiarek skrawających oraz urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego,
 • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
 • projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD,
 • robotników budowalnych,
 • robotników obróbki drewna i stolarzy,
 • rolników i hodowców,
 • spawaczy, ślusarzy i tapicerów.

Gdzie szukać pracy w Gdańsku, żeby szybko podpisać umowę?

Liczne oferty pracy z Gdańska i okolic publikuje również służba zdrowia. Zatrudnienie czeka na lekarzy wszelkich specjalizacji, medycznych diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów i masażystów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne, psychologów i psychoterapeutów oraz ratowników medycznych.

W nieustannym rozwoju jest również gdańska branża logistyczna, dlatego stale wzrasta zapotrzebowanie na magazynierów, spedytorów, logistyków oraz kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych z prawem jazdy kategorii C i C+E. Pracę od zaraz w Gdańsku znajdą również kierowcy autobusów i samochodów osobowych oraz dostawcy i zaopatrzeniowcy, a także listonosze i kurierzy.

Praca dla nauczycieli w Gdańsku dostępna jest głównie w szkołach zawodowych i branżowych oraz ogólnokształcących. Kuratorium Oświaty w Gdańsku publikuje oferty także dla nauczycieli przedszkolnych i pedagogów specjalnych. W mieście brakuje również opiekunek dziecięcych, co może być szansą np. na pracę dla emerytki w Gdańsku i okolicach.

Gdzie czeka pewna praca w Gdańsku?

Gdzie szukać pracy w Gdańsku, żeby na pewno ją znaleźć? W stolicy Pomorza rozbudowany jest sektor turystyczny, co umożliwia podjęcie pracy w branży HoReCa. Zakwaterowania i gastronomia przyjmą większą ilość sprzątaczek i pokojowych, cukierników, kelnerów i barmanów, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych oraz szefów kuchni.

W mieście i okolicach brakuje także gospodarzy obiektów, portierów, woźnych, dozorców, grafików komputerowych, fryzjerów, kosmetyczek, pracowników służb mundurowych i socjalnych oraz sprzedawców i kasjerów.

W handlu pracę od zaraz znajdzie doradca klienta i przedstawiciel handlowy, np. w branży medycznej. Natomiast praca biurowa w Gdańsku czeka m.in. na takich stanowiskach jak pracownik ds. rachunkowości i księgowości, recepcjonista i rejestrator, samodzielny księgowy czy specjalista ds. administracji.

Praca zdalna w Gdańsku, dla studentów, praca dodatkowa i inne formy zatrudnienia

Praca zdalna staje się już niemal standardem w wielu branżach. W Gdańsku pracę zdalną znajdą przede wszystkim specjaliści z sektora IT, social media managerowie, księgowi, doradcy biznesowi, rekruterzy, key account managerowie, specjaliści ds. księgowości, specjaliści ds. obsługi klienta oraz analitycy biznesowi. W ich przypadku najczęściej oferowana jest umowa o pracę lub kontrakt B2B.

Gdańsk oferuje wiele miejsc pracy dla studentów i to nie tylko latem. Mowa o stanowiskach takich jak konsultant telefoniczny w call center, dostawca jedzenia, kurier, magazynier, pracownik biurowy, kelner, barman czy barista.

Najczęściej oferowaną umową jest umowa zlecenie, jednak warto pamiętać, że dla osoby ze statusem ucznia lub studenta stawka brutto jest jednocześnie stawką netto. Poza tym studenci mogą liczyć na elastyczne godziny pracy, dopasowane do planu zajęć, a także ograniczony zakres obowiązków.

Praca dodatkowa w Gdańsku jest sposobem m.in. na dbanie o domowy budżet w dobie wysokiej inflacji. Najpopularniejszą formą pracy dorywczej w Gdańsku i okolicach jest obecnie sprzątanie. Żeby dorobić do wypłaty mieszkańcy miasta wybierają często pracę na weekendy w Gdańsku, na pół etatu albo pracę chałupniczą. Pracę sezonową w Gdańsku zapewnia oczywiście turystyka.

Praca dla nieletnich w Gdańsku czeka m.in. na stanowisku związanym z działami sprzedaży. To np. opieka nad klientami w sklepach branżowych. Dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy pracodawcy przygotowują szerokie szkolenia. Student i uczeń może liczyć także na praktyki w wielu branżach. Natomiast najwięcej pracy fizycznej w Gdańsku czeka na budowie i w produkcji.

Oferty pracy z Gdańska i okolic – portale pracy

Zatrudnienie w Gdańsku i województwie pomorskim znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i specjaliści z różnych branż. Informacje o nowych ogłoszeniach można znaleźć w miejscach takich jak urząd pracy, agencja pracy z Gdańska czy portale internetowe.

Zdecydowana większość osób korzysta z sieci, a zwłaszcza ze strony JobsferaGdansk.pl, gdzie pracodawcy z całego Pomorza zamieszczają setki ofert dziennie. Serwis Pracy JobsferaGdansk.pl umożliwia swoim użytkownikom filtrowanie wyników na podstawie wybranych przez nich zmiennych: wysokości wynagrodzenia, formy umowy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie) oraz rodzaju etatu (część etatu, pełny etat).

Można wybrać także poszukiwane stanowisko lub branżę, jak i dokładnie określić miejsce pracy, które nas interesuje, np. praca Gdańsk Kokoszki/Osowa/Wrzeszcz/Przymorze itp. Dzięki temu znalezienie zatrudnienia jest o wiele szybsze. Na górze strony zawsze znajdziemy tylko najbardziej aktualne ogłoszenia, dodane np. 2 dni temu. Każda nowa oferta sygnalizowana jest także przez powiadomienia.

Jak znaleźć pracę w Gdańsku?

Szukasz pracy w Lidlu w Gdańsku? Sprawdź opinie o tym pracodawcy na forum JobsferaGdansk.pl. Dzięki temu dowiesz się, jak w firmie przebiega rekrutacja, jaka panuje atmosfera itp. Forum JobsferaGdansk.pl to skarbnica wiedzy o tysiącach przedsiębiorstw z całego kraju.

Przeglądając oferty pracy upewnij się, że zakres zadań na danym stanowisku jest zgodny z Twoim doświadczeniem i czy posiadasz wymagane umiejętności. Zawsze sprawdzaj dokładnie szczegóły każdego ogłoszenia o pracę. Czytaj nie tylko rubrykę “oferujemy”, ale i “wymagania”.

Gdańsk: praca dla nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy i urzędników

Kuratorium w Gdańsku publikuje oferty pracy dla nauczycieli nie tylko z samego miasta, ale i całego województwa. Pielęgniarki mogą szukać pracy w Gdańsku w zasobach OIPIP, czyli Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Podobną możliwość mają lekarze.

Oferty pracy czekają w OIL – Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. Oferty pracy biurowej w sektorze publicznym publikuje Urząd Miejski w Gdańsku i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Aby dostać się do bazy tych ogłoszeń warto skorzystać z BIP Gdańsk praca, czyli odpowiedniej zakładki Biuletynu Informacji Publicznej.

Urząd Pracy w Gdańsku – pomoc w znalezieniu zatrudnienia

Niezależnie od tego, czy szukamy pracy stałej, dorywczej, sezonowej lub innej, w jej znalezieniu pomoże nam Gdański Urząd Pracy albo Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

Informacji o tym, jak zarejestrować się w poszczególnym urzędzie, ile wynosi zasiłek dla osób bezrobotnych, jak uzyskać dofinansowanie własnej działalności gospodarczej lub jakie są pozostałe formy pomocy oferowanej przez urzędy należy szukać na stronach gdansk.praca.gov.pl oraz wupgdansk.praca.gov.pl.

Z każdą z placówek da się także skontaktować telefonicznie pod numerami telefonów: 58 743 13 00 i 58 326 18 01. Gdański Urząd Pracy mieści się przy ul. Lastadia 41, a Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przy ul. Podwale Przedmiejskie 30.